Strona główna

LUTY MIESIĄCEM LABORATORIÓW OTWARTYCH W IMNITP

LUTY MIESIĄCEM LABORATORIÓW OTWARTYCH

W INSTYTUCIE MECHATRONIKI, NANOTECHNOLOGII I TECHNIKI PRÓŻNIOWEJ!

 

Instytut Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej zaprasza szkoły ponadgimnazjalne do uczestnictwa w zajęciach w laboratoriach Instytutu. Zajęcia są nieodpłatne, składają się z krótkiego wykładu i pokazu laboratoryjnego w wybranych pracowniach badawczo-dydaktycznych. Laboratoria Instytutu są jednymi z najnowocześniejszych pracowni Politechniki Koszalińskiej – zostały oddane do użytku w 2010 i 2011 roku, są wyposażone w nowoczesną, specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą.  Spotkania z uczniami są realizowane w formie interaktywnej, uczestnicy mają możliwość czynnego udziału w przeprowadzaniu eksperymentów, mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników dydaktycznych Instytutu. Zakres tematyczny kursów obejmuje kierunki kształcenia prowadzone przez Instytut, tj. mechatronikę, inżynierię materiałową, inżynierię biomedyczną, gry i animacje cyfrowe. Przykładowe tematy dotychczas przeprowadzonych zajęć to:

 • Dialog z robotami
 • Diagnostyka człowieka - tajemnice ludzkiego ciała
 • Sterowanie maszynami nie jest takie trudne
 • Ciekawy świat metali i stopów
 • Fizyka w obiektywie kamery
 • Komputery wykonują doświadczenia fizyczne
 • Cienkowarstwowe technologie próżniowo-plazmowe

(zakres tematyczny zajęć po kliknięciu na ikonkę "więcej" pod artykułem)

ZGŁOSZENIA:

Zajęcia odbywają się do końca lutego 2012r. w nowej siedzibie Instytutu Mechatroniki,  Nanotechnologii i Techniki Próżniowej przy ulicy Śniadeckich 2 (blok G i H) w Koszalinie. Uczestnictwo w kursach jest nieodpłatne. Dla zorganizowanych grup szkolnych wymagana jest wcześniejsza rezerwacja z podaniem terminu zajęć i ich tematyką. Grupy wraz z opiekunem prosimy zgłaszać drogą elektroniczną na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie: 094 / 3486 600 (605).

 

 

 

Nazwa kursu: Dialog z robotami

 

Zapoznanie się z historią i rozwojem robotyki przemysłowej. Prezentacja budowy i działania programowalnych robotów humanoidalnych - pokazy działania robotów skonstruowanych w IMNiTP. Wykonywanie eksperymentów przy użyciu samodzielnie zaprogramowanych robotów przemysłowych Fanuc FC06 i Kawasaki F-420 S.

Nazwa kursu: Diagnostyka człowieka - tajemnice ludzkiego ciała

Zapoznanie się z metodami diagnostyki człowieka stosowanych w leczeniu klinicznym. Samodzielne wykonywanie eksperymentów z wykorzystaniem fonokardiografii, elektromiografii i elektrookulografii. Eksperymenty z użyciem sonografii dopplerowskiej w diagnostyce układu krwionośnego. Analiza i dyskusja samodzielnie otrzymanych wyników pomiarów.

Nazwa kursu: Sterowanie maszynami nie jest takie trudne

Zapoznanie się z teorią logiki rozmytej w procesach sterowania urządzeniami mechatronicznymi. Samodzielne zaprojektowanie algorytmu sterowania dla prostych urządzeń z serwomechanizmem. Wykonanie eksperymentów komputerowych na utworzonym algorytmie w celu poszukiwaniu optymalnej odpowiedzi układu sterowania na zadawane wartości wejściowe oraz oceny wpływu zakłóceń na proces sterowania obiektem.

Nazwa kursu: Ciekawy świat metali i stopów

Zapoznanie się z budową wewnętrzną metalowych przedmiotów codziennego użytku. Przemysłowe aspekty modyfikacji twardości metali poprzez obróbkę cieplną - pokazy doświadczeń. Samodzielne wykonanie eksperymentów połączone z  poszukiwaniem odpowiedzią na pytanie: Jak szybko i łatwo można wykryć zanieczyszczenia siarką w przedmiotach ze stali?

Nazwa kursu: Fizyka w obiektywie kamery

Pokazy zjawisk fizycznych z wykorzystaniem kamery Phantom V210, umożliwiającej obserwację zjawisk fizycznych w zwolnionym tempie (200tys. klatek na sek.). Samodzielne wykonanie doświadczeń przez uczniów, w tym badanie: lotu pocisku wiatrówki, pękający balon wody, pękająca bańka mydlana, kinematyka ruchu stawów kolanowych i wiele innych.

Nazwa kursu: Komputery wykonują doświadczenia fizyczne

Zapoznanie się z metodami komputerowego wspomagania pomiarów laboratoryjnych. Samodzielne wykonanie doświadczeń fizycznych z zakresu mechaniki, elektromagnetyzmu oraz optyki w tym: badanie zderzeń ciał, pomiary natężenia ziemskiego pola magnetycznego, analiza widma atomu wodoru i wiele innych. Analiza i dyskusja samodzielnie otrzymanych wyników pomiarów.

Nazwa kursu: Cienkowarstwowe technologie próżniowo-plazmowe

Zajęcia odbędą się w Centrum Technologii Próżniowo-Plazmowych Instytutu Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej przy ulicy Racławickiej w bloku F. Tematyka zajęć obejmuje:

 • zapoznanie się z metodami wytwarzania próżni i plazmy w układach próżniowych,
 • pomiary próżni,
 • poznanie systemów do nakładania cienkich warstw róznymi metodami próżniowo-plazmowymi,
 • pomiary właściwości fizycznych cienkich warstw,
 • omówienie zastosowań przemysłowych warstw.

Kursy są przeprowadzane w formie wykładu i zajęć laboratoryjnych, czas trwania do wyboru 2 lub 4 godziny lekcyjne. Grupa może liczyć maksymalnie 15 osób.


Poprawiony: środa, 22 lutego 2012 09:27